Gün geçmiyorki forumlarda sayfayı yenilemeden nasıl işlem yaparım diye soran bir webmaster görmiyelim. Şaka bir yana webmasterların gelişme aşamalarında bu sorun hep karşılarına çıkmıştır ve sorunun yanıtını almak için nette oldukça arama yapmışlardır. Aslında jquery ile jax işlemleri yapmak oldukça basittir. Öncelikle verilerimizin yenileneceği alana bir id atamak durumundayız. Neden id? id olmalı çünkü benzersiz olmalı, başka bir tagda kullanılmıyor olmalı, kullanılırsa çekeceğimiz veriler oralardada gösterilecek ve sorunumuzu çözelim derken yeni sorunlarla karşılaşacağız. Peki illaki idmi olmalı yani ben tek bir yerde kullanacaağım bir class üzerinden bu işlemleri yapamam mı? tabii ki yaparsınız, burada önemli olan tanımlanacak id yada class ın sadece o alanda kullanılır olması. id de ısrar etmemizin sebebi html yapı itibari ile bir id yi 2 kere kullansanızda birisinde çalışacak diğerinde hata verecek çalışmayacaktır. Gelelim işlemler nasıl olacak, öncelikle bir ana sayfamız var ve bu sayfadaki bir alandaki veriler anlık olarak yada bir işleme bağlı olarak yenilenmek zorunda. bu alanı html olarak tanımlayalım

<div id="yenilenenalan"></div>

<div id="sonucla"></div>

 

<input id="aranan" placeholder="Ne aramıştınız" />
<button id="tikla-getir" type="button">Ara</button>
<div id="sonucla"></div>

Bu yazdığımız html kodda yenilenenalan içerisindeki veriler altındaki tikla-yenile id li button tıklandığında yenilensin istiyoruz. Yenilenme işleminde bir değer gönderebilir ve bu değere göre verileri çekebiliriz, bu değer gönderme login işlemlerinde yada arama işlemlerinde yapılabilir bizde burada basit bir arama yapalım ve kodlarımızı arama şekline çevirelim.

Basit bir arama alanı oluşturduk ve artık jqueryi sayfamıza dahil edip ajax işlemini yazabiliriz; google hosted libraries den yada jquery nin sitesinden jquery kütüphanesini sayfamıza dahil edelim. Ben google dan çekmeyi tercih ediyorum. Jquery kütüphanemizi çektikten sonra şöyle bir kod yazalım; eğer tikla-getir buttonuna tıklanırsa aranan inputundaki veriyi alsın ve oluşturacağımız ajax.php sayfasına göndersin, oradan olumlu sonuç dönerse de sonuclar id li divin içine yazdırsın.

 

 
  
 

 

buraya kadar işlemlerimiz tamam şimdi arama işlemimizde verilerimizi kontrol edecek ve bize geri veri döndürecek ajax.php sayfamızı yazalım.

header('Content-Type: text/html; charset=utf-8'); //yazıların karakterlerinin bozulmasını istemeyiz
 
if(isset($_POST["islem"])){ // post edilen herşeyi kabul edemeyiz eğer işlem diye bir şey post edildiyse
 
$islem=$_POST["islem"];
 
if($islem=="arama"){ // gelen tüm islem postlarıda kabul edemeyiz islem arama olmalı
$aranan=$_POST["aranan"]; // artık aranan kelmeyi alabiliriz
    if($aranan=="aradım"){
        echo "Hayırlı olsun aradığınız cevabı aldınız";
    }
}
}

arama işlemini yaptığımızda consolda şöye bir işlem dönecek, bu herşeyin yolunda olduğunun delaleti :) sorunsuz işlemlerimizi yaptık.

Yazının başında sayfa yenilemeden dedik alana veri çekmek dedik yazdıkça kodları aramaya çevirdik ama umuyorum ki jquer ajax ve php kullanarak nasıl işlemler yapılır fikir sahibi oldunuz. örneğimizi inputa aradım yazarak buradaki demodan inceliyebilirsiniz, buradanda 2 dosyayı indirip kulanabilirsiniz, kolay gelsin.